1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 11 lutego 2022 r.

Laboratorium Fizyczne i Elektroniki Cyfrowej

Laboratorium Fizyczne i Elektroniki Cyfrowej to blok zajęć laboratoryjnych, które odbywają studenci różnych kierunków studiów realizowanych na Wydziale Fizyki. Celem przeprowadzanych doświadczeń jest między innymi opanowanie przez studentów techniki projektowania oraz wykonywania złożonych pomiarów fizycznych, naukowego opracowania wyników doświadczalnych oraz wypracowanie umiejętności samodzielnego opisu teorii zjawiska.

Zajęcia w LFiEC trwają przez jeden lub dwa semestry zależnie od kierunku i specjalności.  Nadzór nad wykonywanymi ćwiczeniami sprawują doświadczeni pracownicy Wydziału Fizyki UAM: profesorowie, doktorzy habilitowani i doktorzy. Każdy z nich opiekuje się maksimum ośmioma studentami.

W LFiEC znajduje się ponad 20 zestawów ćwiczeniowych. Reprezentują one doświadczenia z różnych dziedzin fizyki (biofizyka, optyka, radiospektroskopia, spektroskopia optyczna, analiza rentgenowska, fizyka laserów, fizyka dielektryków, mikroskopia, fizyka materiałów, nanotechnologia, elektronika, pomiary). Poszczególnymi ćwiczeniami merytorycznie opiekują się przedstawiciele różnych zakładów naukowych z Wydziału Fizyki UAM. Do każdego doświadczenia student musi przygotować się teoretycznie opracowując niezbędne wiadomości, w oparciu o literaturę wskazaną wcześniej przez prowadzącego zajęcia. Materiał teoretyczny konieczny do wykonania ćwiczenia z reguły jest szerszy niż ten prezentowany na wykładach kursowych. Wymaga to od studentów samodzielnego przygotowania. Wyznaczony planem zajęć czas przeznaczony jest przede wszystkim na pracę doświadczalną. Przygotowanie teoretyczne do ćwiczenia oraz opracowanie końcowe wyników wykonywane jest poza czasem zajęć.

W ramach Laboratorium Fizycznego i Elektroniki Cyfrowej studenci mogą wykonywać ćwiczenia w następujących laboratoriach:

Fizyki Dielektryków

Radiospektroskopii

Optyki

Izotopów

Elektronowego Rezonansu Paramagnetycznego

Rentgenowskie

Biofizyki

Nanotechnologii

Mikroskopii

Materiałów

Elektroniki analogowej i cyfrowej

Automatyki przemysłowej

CNC/IoT/3D

Ważnym elementem ćwiczenia jest końcowe pisemne opracowanie, przygotowywane przez studenta. Musi być ono samodzielne i indywidualne, a jego forma ma być wzorowana na publikacjach naukowych. Opracowanie to powinno być przygotowaniem do późniejszego napisania pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Zaliczenie LFiEC otrzymują studenci, którzy poprawnie wykonali ćwiczenia wyznaczone przez kierownika laboratorium w zależności od specjalności.

Aparatura zgromadzona w LFiEC służy także niektórym studentom do wykonania prac licencjackich i magisterskich. Odbywa się to jednak według innego programu, indywidualnie opracowanego dla każdego studenta.

Laboratorium LFiEC realizuje także zajęcia ćwiczeniowe do wykładów monograficznych i kursowych realizowanych na Wydziale Fizyki UAM.

Laboratoria Pracowni Fizycznej i Elektroniki Cyfrowej służą także studentom innych kierunków studiów. Praktykują tu pod opieką wykładowców studenci różnych specjalności a także uczniowie szkół podstawowych i średnich.